هویت بصری

در تعریف هویت بصری نیاز هست که ابتدا با مفاهیمی مانند ” برند” و ” برندینگ ” آشنا شویم. ایجاد یک برند به تنهایی نمی تواند معرف ما باشد و نیاز هست که با ایجاد یک هویت یکپارچه بتوانیم مفهموم دلخواه را به مخاطب انتقال دهیم.

طراحی هویت بصری

تعریف برند

برند یک واژه تجاری است که کلیه فعالیت ها و تبلیغات مجموعه,سازمان و یا شرکت بر اساس آن صورت میگیرد. انتخاب یک برند مناسب از نظر دیدگاه واژه ای,آوا,تطابق با نوع کسب و کار و حتی ماندگاری در ذهن مخاطب خواهد بود که این کار مستلزم شناخت مناسب کسب و کار و نیز ارتباط آن با حوزه برندینگ می باشد.

انجمن بازاریابی آمریکا، برند را به این صورت تعریف می کند :

برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود.

تعریف برندیگ :

برندینگ تعریف بالاتری از برند بوده و در واقع مرحله پس از انتخاب برند می باشد. مهترین و نخستین قدم در برندینگ یا برند سازی طراحی یک لوگوی مناسب بر اساس نوع کسب و کار و فلسفه و ساختار کاری شرکت می باشد. انتخاب یک لوگوی تجاری با طراحی و گرافیک مناسب می تواند بازخورد بسیار خوبی را از مخاطبین به همراه آورد.

هویت بصری چیست؟

هویت بصری متشکل از تصویر ایجاد شده از مواد بصری است که درون مایه آن شامل رنگ ، فونت ، اشکال هندسی و سایر ویژگی های گرافیکی بوده که تصویر نهایی آن مفهوم هویت هدف را می رساند.

اقلامی که در آنها می توان هویت بصری را پیاده نمود شامل اقلام اداری مانند سربرگ ، پاکت نامه ، فولدر و … افلام تبلیغاتی مانند کارت ویزیت ، تراکت ، کاتالوگ ، بروشور و… هدایای تبلیغاتی مانند سربرگ ، تقویم ، خودکار ، ساعت دیواری و رومیزی و …  اقلام سازمانی مانند پرچم تشریفات ، پرچم رومیزی ، بج سینه ، پلاک ، لباس سازمانی و… را شامل می شود.

چگونه می توان یک هویت بصری را ایجاد نمود؟

برای طراحی هویت بصری ابتدا نیاز به انتخاب عناصری هستیم تا بر اساس آن بتوایم پوسته ای گرافیکی را ایجاد و در تمام اقلام بصری شرکت استفاده نماییم.

نخستین قدم در طراحی هویت بصری طراحی لوگو  می باشد. لوگو ، نماد برند و مهمترین قسمت از ایجاد یک هویت بصری است (نه همه و یا بخش مهمی ازآن!) نخستین قدم در ایجاد یک هویت بصری طراحی نشان تجاری شرکت است.